Lektor

nasadil

Pavel Nasadil

Asistent

kocian

Václav Kocián

Studenti

Martin Houska

Adam Chotěbor

Michaela Smolková

Martin Vurst

item9

Koncept

item8

item2

item13

Místa napojení:

01 Stávající centrum / 02 Hlavní vchod Tatra / 03 Logistický vchod Tatra / 04 Vlakové nádraží / 05 Autobusové nádraží / 06 Střední odborná škola / 07 Zimní stadion / 08 Nová průmyslová zóna / 10 Polygon

item14

Hlavním cílem projektu „Zátopkova pětka“ je propojení klíčových částí města, nyní oddělených průmyslovým areálem, ikonické automobilky Tatra, dnes využívaného jen částečně. Navržená sportovně-rekreační trasa, čerpající z historického odkazu místního rodáka Emila Zátopka, rozvádí návštěvníky po území podobně, jako to krevní oběh dělá s tekutinou důležitou pro život – krví, bez níž by město odumřelo. Navržená trasa na sebe postupně nabaluje nové veřejné prostory a podněcuje znovuobjevení a využití opuštěných míst.

item26

item27

item50

item59

item61

Součástí řešení jsou i konkrétní městské zásahy – v našem případě tři místa s velkým potenciálem stát se městským veřejným prostorem. V první řadě je to budova staré nákladové haly, která využívá svůj potenciál neuzavřeného prostoru – městské haly, sloužící pro akce jako například tržiště, letní kino, nebo jako přístřešek pro diváky. Směrem na sever, před výrobní halou společnosti vyrábějící kola, se nabízí prostor náměstí s charakterem městského obýváku, které je jasně vymezené a umožňuje návštěvníkům odbočit ze své trasy a odpočinout si v některém z podniků. Třetím místem s nepopiratelným geniem loci industriální oblasti je úsek železniční trati za areálem teplárny. Tuto zachováváme v téměř původní podobě a zasahujeme do ní naší trasou, která se na tomto místě větví a je pojata jako trať pro krátké běžecké závody – sprinty. Přistavené vlakové vozy mohou sloužit jako prostor pro otevření kavárny a současně tvoří měkkou bariéru mezi volným prostorem a prostorem Tatry.

Stadhalle

item21

item34

item36

item62

item64

Urban Space

item68

item70

Sprintiště

item72

item74

right2
left2